کشفی مهم در مورد داستان حضرت موسی

کشفی مهم در مورد داستان حضرت موسی

 

مستندات علمی و باستان شناسی

چگونه فرعون و لشکریانش گرفتار عذاب الهی شدند؟


منطقه" نویبه" در عربستان برای تمام پیروان مذاهب الهی و بخصوص پیروان حضرت موسی (ع) مکان مقدسی می باشد.

این منطقه همان جایی است که حضرت موسی (ع) و پیروانش بعد از گذشتن از دریای سرخ و نجات از دست فرعون و همراهانش، محل سکونت او و یارانش شد. امروزه مردمان سایر کشورها با مذاهب مختلف از قبیل مسلمان و مسیحی و یهودی به این مکان می ایند تا یادگار ان دوران را بچشم ببینند. مکانی که هنوز هم می توان خشم الهی را در انجا احساس کرد. ستونی که یاران حضرت موسی (ع) به دستور او ساختند (این ستون را امروز با نام کلومن یا یادگار موسی کلیم می شناسند )

تا یادگار عذاب و رحمت الهی، برای نسل امروز باشد. شاید همین احساس باعث شد تا " رونی وایت " از خود بپرسد آیا به راستی عذابی در کار بوده است؟! در اطراف او یک ستون و خرابه های باقی مانده از روزگاران بسیار دور قرار داشت و روبروی او دریای قرار گرفته بود با نام دریای سرخ ...

ایا این دریا از وسط به دو نیم شده بود تا یکی از عزیزترین بندگان خدا به همراه یارانش از میانش بگذرند! و سپس فرعون و لشکریان با یکی از وحشتناک ترین عذاب های پروردگار روبرو شوند.؟!!

(" و اترک الــبحر رهوا" دریا را به ارامی ترک کن ان ها لشکری هستند که غرق خواهند شد . 25 / دخان) همین سوال باعث شد تا یکی از سخت ترین و پیچیدترین عملیات باستان شناسی توسط " رونی وایت " و یارانش اغاز شود.

 

در بین محققان و اندیشمندانی " رونی وایت " چهره شناخته شده ای می باشد. اولین کار تحقیقاتی او جستجو برای یافتن نشانه های از کشتی حضرت نوح (ع) بود. او موفق شد مدارک و مستنداتی را که قبل از او به صورت پراکنده منتشر شده بود را به صورت کتابی کامل منتشر کند. آیا او می توانست نشانه های از عذاب الهی را که دشمنان حضرت موسی (ع) گرفتار ان شده بودند را بیابد.؟!

این عملیات تنها یک عملیات باستان شناسی نبود، بلکه معبری بود به عمق حقیقت تاریخ. وایت برای تهيه بودجه این کار عظیم نیاز به یک حامی مالی قوی و یک تیم زبده از محققین سایر علوم و رشته های دیگر داشت. کارشناسان موزه لور پاریس این کار را یک کار نشدنی و یک تلاش بیهوده می دانستند زیرا وایت تصمیم داشت دریای سرخ را وجب به وجب جستجو کند و پیدا کردن آثار یک چنین پدیده ای آن هم در عمق دریا و با گذشت چیزی حدود 3500 سال تقریبا یک کار محال به نظر می رسید. عاقبت یک میلیادر سعودی به نام "محمد سلیمان "حاضر شد بودجه این عملیات گسترده را تقبول کند. محققین و دانشمندانی از کشور فرانسه، آلمان، آمریکا حاضر شدن وایت را در این راه همراهی کنند. ابتدا باید مشخص می شد که حضرت موسی (ع) و یارانش از کجا به راه افتاده اند و کدام فرعون مغضوب پروردگار شده است. کوچک ترین مدرک می توانست آن ها را به سر منزل اصلی برساند. همان گونه که در بالا عنوان شد منطقه" نویبه " در عربستان، آخرین ایستگاه حضرت موسی (ع) و یارانش بوده است. یک مورخ یونانی اشاره کوتاهی به این واقعه عظیم کرده است.

او می گوید : حضرت موسی (ع) و یارانش از شمال منطقه جیزه (هیلیوپولیس ) به راه افتاده و بعد از گذشتن از کوه ها و بیابان های سینا خود را به منطقه ای (هایروت ) نزدیک به آب های خلیج عقبه رسانده اند - مورخ یونانی این جا را محل غرق شدن لشگریان فرعون می داند.

روایت دیگر که توسط مورخان مصری بعد از گذشت 1800 سال بعد از ان واقعه نگارش شده است، حکایت از آن دارد که حضرت موسی (ع) از منطقه نزدیک جیزه حرکت کرده و بعد از گذشتن از رودخانه سینا ( امروزه این رودخانه را با نام خلیج سوئز می شناسیم ) وارد منطقه بنام الطور در صحرای سینا شده و سپس خود را به نزدیکی خلیج عقبه امروزی رسانده و بعد از گذشتن از آن در " نویبه " سکنا گزیدن. بررسی چنین منطقه ای با چنین ابعادی که شامل دو منطقه دریایی می شود تقریبا یک کار غیر ممکن به نظر می رسد.

رونی وایت در کتابش می گوید :

بعد از کسب اجازه مسوولین مصری و عربستان سعودی بیش از 3000 پرواز بر روی منطقه انجام شد، اما هیچ نشان قابل اعتمادی به دست نیامد . روسی پترسون  یکی از همراهان وایت با ابزارآلات پیشرفته تمام ساحل عقبه را چه در مرز مصر و چه در مرز سعودی با وسواس زیاد مورد کتکاش قرار داد. تیم دیگری تاریخ مصر باستان را مطالعه می کردند. آن ها می خواستند بدانند کدام فرعون مورد غضب پروردگار یکتا قرارگرفته بود.

‏ ﴿ 77 ﴾ طه : جزء 16 

و در حقیقت به موسى وحى کردیم که : بندگانم را شبانه ببر، و راهى خشک در دریا براى آنان باز کن که نه از فرارسیدن دشمن بترسى و نه از غرق شدن بیمناک باشى.


نقشه های که توسط ماهواره ها تعیه شده بود، به تیم تحقیقاتی رونی وایت جان تازه ای بخشید. در این تصاویر نقطه ای در خلیج عقبه که به دریای سرخ منتهی می شد وجود داشت که عمق آن نسبت به مکان های دیگر کمتر بود.

 

آیا حضرت موسی (ع) و یارانش از این منطقه عبور کرده بودند؟

اآا فرعون و لشکریانش در این مکان به عذاب الهی گرفتار شده بودند؟

این سوالاتی بود که رونی وایت و تیم همراهش را لحظه ای آرام نمی گذاشت. چهار غواص با ملیت های گوناگون کار اکتشاف دریایی را به سرپرستی جاناتان گری به عهده داشتند. اولین غوص در امتداد مرزهای ساحلی سینا انجام شد، جاناتان گری می گوید :

کار بسیار سخت و طاقت فرسائی بود، کار باستان شناسی آن هم در زیر آب انسان را خیلی زود خسته می کند، اما همه ما سختی کار را می دانستیم. گاهی باید ماسه ها را تا عمق 5 متری کنار می زدیم، گاهی باید صخره ای را جابجا می کردیم. کار زير آب به دليل شرايط متفاوت بسيار سخت و طاقت‌فرساست و به ويژه اين که در چنين کاوش هايی بايد نهايت ظرافت و دقت را نيز در نظر داشت.  برای اين منظور گروه های فنی و علمی زيادی باید با یک دیگر همکاری می کردند. بعد از گذشت 6 ماه اولین نشانه ظاهر شد. یکی از غواصان مرجان عجیبی را در عمق آب مشاهده کرده بود، آن مرجان در واقع چرخ ارابه ای بود که افسران بلندپایه مصری اجازه سوار شدن بر آن را داشتند.

بلافاصله پمپ های تخلیه ماسه کار لایروبی را آغاز کردند. اخبار این اکتشاف خیلی زود به مقامات سعودی رسید و منطقه به سرعت در محاصره ماموران امنیتی قرار گرفت. رونی وایت می گوید : 

بعد از 34 روز من هم لباس غواصی به تن کردم و همراه غواصان به زیر آب رفتم. باور کردنی نبود، چرخ های ارابه ها، سپرهای نظامی و وسایلی که به خاطره شرایط محیطی فرم خود را از دست داده بودند. غواصان توانسته بودند مقداری استخوان اسب و هم چنین استخوان انسانی را از عمق دریا بالا بیاورند. نام رونی وایت و همراهانش برای همیشه در تاریخ ثبت شده بود. آن ها توانسته بودند مدارکی از یک عذاب الهی را برای نسل امروز جمع آوری کنند.

 

بازسازی یک فاجعه الهی


بعد از انتشار اخبار محققان مختلفی این فاجعه عظیم را مورد بررسی قرار دادند. نقشه ای از محیط تهیه شد، عمق آب، فاصله بین دو خشکی و محاسبات دیگر به کامپیوتری داده شد. نتیجه وحشتناک تر از آن بود که آن ها فکر می کردند. از میان بادها و طوفان ها، طوفان "
N.G.S " که در سال 1982 جنوب فلوریدا را مورد حمله قرار داده بود برای این محاسبه در نظر گرفته شده بود. این طوفان از گروه B می باشد که تقریبا مشابه آن هر سال سواحل آمریکا را مورد اماج قرار می دهد. به خاطرکم عمق بودن آن منطقه نسبت به جاهای دیگر و هم چنین نزدیکی دو ساحل، سونامی وحشتناک حاصل م یشود. همان گونه که مستحضر هستید، امواج وقتی در مکان های عمق دار اقیانوس شکل می گیرد قدرت آن چنانی ندارد، اما هرچه که به ساحل نزدیک می شود ارتفاع آن افزایش و قدرت تخریب آن بسیار گسترده می شود. مشابه همان سونامی که چند سال کشورهای شرق آسیا را مورد تهاجم گسترده خود قرار داد. پس، از نظر علمی هم آن منطقه مناسب ترین مکان برای عذاب الهی بوده است.

 

رامسس دوم، فرعونی که مورد غضب پروردگار قرار گرفت.

فَالْيَوْمَ نُنَجِّيکَ بِبَدَنِکَ لِتَکُونَ لِمَنْ خَلْفَکَ آيَةً وَإِنَّ کَثِيراً مِنَ النَّاسِ عَنْ آيَاتِنَا لَغَافِلُون

پس امروز نجات می دهیم بدنت را تا باشی برای آیندگان نشانه ای و همانا بسیاری از مردم از نشانه های ما غافلند. 92 – یونس


یکی از سوالاتی که باستان شناسان و هم چنین محققان به دنبال پیدا کردن جوابی برای آن هستند، فرعونی است که مورد غضب پروردگار یکتا قرار گرفت است. اکثر مورخان اعتقاد دارند "
رامسس دوم " فرعون معاصر حضرت موسی (ع) بوده است.

مفسران قرآن مجید هم بر این عقیده هستند، شرح حالی که در آیات قرآن وجود دارد بیشتر از همه با رامسس دوم مطابقت دارد که در طول مطلب به آن اشاره مي شود. رامسس دوم پادشاهی است که در جنگ جان خود را از دست داده است. متاسفانه کتیبه های و ستون های تاریخی که در وصف پادشاهان حک می شده است اطلاعات زیادی در این زمینه به ما نمی دهده، برای مردم و به خصوص وارثان تاج و تخت، این لکه ننگی بوده که در تاریخ از خدایشان به عنوان یک شکست خورده یاد شود. در این که مومیایی رامسس دوم فاقد زخم یا جراحات ناشی از جنگ باشد، شکی وجود ندارد و همین ادعا می تواند نشانی از غرق شدن این فرعون به امر پروردگار باشد. " رامسس کبیر یا رامسس دوم " در سن 22 سالگی به فرمانروائی مصر می رسد و تا سن 92 سالگی مناطق بسیاری را با جنگ و خونریزی تصرف می کند. او کشورگشائی بسیاری در فلسطین، لبنان، سوریه و ترکیه داشته است و به خاطرخراج های که از حکام دیگر ولایات می گرفته، ثروت بی شماری را جمع اوری می کند. در کتیبه های به جامانده از رامسس دوم به عنوان پروردگار و خداوند بی همتا یاد شده است. مجسمه غول پیکر او امروزه بازدیدکنندگان بسیاری را مجذوب خود کرده است.

 

تهيه شده توسط آقاي عليرضا مجيدي

كلوپ آشناي شب

http://groups.yahoo.com/group/ashenayeshab

 

/ 2 نظر / 29 بازدید
مينا

لطفا هنگام درج چنین مطالبی رفرنس مطلب را هم بگذارید تا خواننده بتواند صحت مطالب را تحقیق کند. در مورد این مطلب لینک زیر مفید است: http://www.wyattmuseum.com/red-sea-crossing.htm

مائده

سلام و با عرض خسته نباشید مطلب خیلی جالبی بود. با اجازتون این مطلب را همراه با ذکر آدرس کامل این وبلاگ برای تحقیق دینی ام برداشتم.