نشستی با معمار مالزی نوین ( قسمت اول )

بسم الله الرحمن الرحیم

وعدالله الذین آمنومنکم وعملو الصالحات لیستخلفنهم فی الارض کما استخلف الذین من قلبهم

عالی جناب دکتر ماهاتیر محمد، نخست وزیر محترم مالزی، اعضای محترم هیات، خانم ها و آقایان

به جمهوری اسلامی ایران خوش آمدید. این افتخار بزرگی برای ماست که امروز میزبان این گردهم آیی به یادماندنی درخانه مدیران سازمان مدیریت صنعتی باشیم و امیدواریم فرصتی که به دست آمده  به تحکیم روابط دیرینه بین ایران و مالزی کمک نماید.

 این گردهم آیی حقیقتا در دوران حساسی صورت می پذیرد،  گمان نمی کنم کسی دراین جمع درمورد حساسیت برهه تاریخی که بشریت در آن قرار گرفته است، تردیدی داشته باشد. امواج دگرگونی سراسر جهان را درسه سطح فردی، ملی و بین المللی فراگرفته است. این امواج اشکال مختلف و گوناگونی به خود می گیرد که به طور مثال می توان به نمونه های زیر اشاره کرد :

 • فرو پاشی ارزش های انسانی و خانوادگی در غرب.
 • اتمی شدن جوامع.
 • گسترش بی هنجاری و هرج و مرج.
 • ظهور نیروهای سطله طلب جهانی به شیوه های کاملا جدید.
 • خطرات زیست محیطی و بهداشتی که ابعاد جهانی گرفته است.
 • گسترش سلاح های کشتار جمعی، جنایت سازمان یافته، تجارت بین المللی مواد مخدر.
 • شکاف توسعه مابین کشور ها که در بین کشورها که در این میان می توان به عدم تناسب در در آمدهای سرانه ملی اشاره نمود که طیفی از80 دلار تا 40000 دلار در سال را در بر می گیرد و یا این که20 % از ثروتمندترین مردم جهان بیش از 80 % از ثروت جهان را به خود اختصاص داده اند.

 این فهرست هم چنان ادامه دارد و بیانگر مشکلاتی است که پیش رو داریم و در میان این آشفتگی کشورهایی وجود دارند که می خواهند بروی پای خود استوار باشند. اینان بر پایه

سال ها کوشش و سخت کوشی مردم خود، برنامه ریزی دقیق، بینش، اعتقاد، غرور ملی و هم چنین حس نوع دوستی خود اتکا دارند. آنان این همه دشواری را پشت سر نگذاشته اند تا صرفا به جایی برسند که نیرو های مخرب به ایشان حمله ور شوند و همانند آفت، موجودیت ایشان را از بیرون و درون تهی کنند و این کشورها را از پای در آورند. در جنوب و شمال شرقی آسیا این نیروها حجمی معادل 500 میلیارد دلار را از اقتصادهای منطقه بیرون کشاندند. در خاورمیانه، تمامیت سیاسی و اقتصادی ملل مورد تهدید واقع شده اند و بستر توسعه آفریقا از دیگر نقاط جهان تعیین می شود، سوال این جاست که آیا این نیروها پیروز خواهند شد؟

پاسخ منفی است، اگر چنانچه کلیه فعالیت های اقتصادی در چار چوب نهادهایی همچون سازمان تجارت قانونمند شود (منجمله خرید و فروش ارزهای بین المللی ).

پاسخ منفی است، اگر چنانچه چند جانبه گرایی بدون تبعیض توسط سازمان های بین المللی و کشور ها در زمینه های سیاسی و اقتصادی اتخاذ گردد.

پاسخ منفی است، اگر ملل و افراد هوشیار باقی بمانند، راه تعادل را پیش گرفته و به هویت ، قابلیت ها و توانایی های خویش اتکا کنند .

و مهم تراز همه، پاسخ منفی است، چرا که همان گونه که در قرآن کریم متذکر شده است «انسان خلیفه الله بروی زمین است» و با اتکا به صفاتی که از این موهبت نشات می گیرد می باید خصایصی را عرضه نماید که لاجرم به موفقیتش منجر خواهد شد.

جناب آقای دکتر ماهاتیرمحمد، طی سالیان اخیر رشد مالزی را در لوای رهبری جناب عالی شاهد بوده ایم. کشوری با جمعیتی کمتر از 20 میلیون نفر از دوران تاریک استعمار بپاخاست و به وضعیت اقتصادی منحصر به فردی دست یافت؛ به نحوی که ناظرین آن را یک «معجزه» نامیدند. خصوصیاتی که که مالزی را به موقعیت کنونی رسانده، فراتر از آمار ارقام است و در کیفیت فرهنگ و ماهیت یک ملت و رهبری آن نهفته است. مالزی در مسیر چشم انداز 2020 با عزمی راسخ در حرکت است. رهبری این کشور سیاست های روشن و مشخصی در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی تبیین نموده است که می توان دراین  زمره به سیاست «کمک به  همسایگان» در سطح منطقه ای، ترویج همکاری «جنوب - جنوب» و  آزادسازی سرمایه گذاری و تجارت قانونمند درسطح بین المللی اشاره نمود. بینش، ابتکار عمل، نوآوری، غنای فرهنگی، ارزش های مذهبی، شجاعت و سخت کوشی همان ارزش هایی هستند که مالزی رابه سمت قرن 21 و فراتر پیش خواهند برد.

به همین ترتیب، ایران بعد از انقلاب اسلامی نیز دوران سختی را پشت سر گذارده و از آن قدرتمندتر ظهور کرده است. سختی ها دروس ارزشمندی را به ما آموخت و موجب گردید نتایج مهمی حاصل گردد. ما در پیش روی خود یک انقلاب دو بعدی را می بینیم. یک بعد آن ساختاری است که ضروریات توسعه، آن را به پیش می برد و انقلاب اطلاعاتی و ارتباطی می تواند آن را تسریع بخشد. بعد دیگر «مفهومی» است و به گرایش بشر جهت درک ماهیت موجودیت خویش و جهان باز می گردد. تحول هیچ یک از این ابعاد بدون دیگری امکان پذیر نیست .

 انقلاب ساختاری صرفا انسانیت را به خلاء کشانده و مسایل جوامع مدرن را تشدید خواهد کرد. انقلاب مفهومی، اگر چه بسیار ارزشمند است، اما بدون ساختار مناسب قادر به رشد و نمو نخواهد بود .

 چالش ما برقراری آشتی بین این دو بوده است و در این راستا می باید اقدامات ملموس و عملی فراهم آورده و کشور خود را در مسیر توسعه به جلو برانیم.

 سازمان مدیریت صنعتی که به عنوان یک از نهادهای سیاست ساز عمل می کند تنها ظرف دو سال اخیر خانه مدیران را افتتاح نمود و در نظر دارد تا از مجموعه توانایی های مدیران بخش دولتی و خصوصی ایرانی در راستای اهداف سازمانی و ملی بهره برداری نماید. با رشد بخش خصوصی در سال های اخیر برقراری ارتباط دو طرفه بین منابع خصوصی و دولتی اهمیت خاصی پیدا کرده است. طی سالیان اخیر تلاش سازمان مدیریت کشور و سهم این سازمان در پروژه های اقتصادی، صنعتی و تکنولوژیک در راستای اهداف فو ق الذکر مورد توجه بوده است.

 در همین چارچوب فرصت را مغتنم شمرده و از جناب عالی اجازه می خواهم تا پیشنهادات زیر را در زمینه هایی که سازمان مدیریت صنعتی می تواند در راستای همکاری های بین ایران و مالزی فعال باشد، ارایه دهم :

 • ایجاد یک گروه ویژه کاری جهت تعریف و تبیین همکاری در زمینه های تکنولوژیک، مدیریتی و بازرگانی .
 • برقراری تماس های تخصصی (به طور مثال از طریق اینترنت) جهت تبادل تجربیات مدیریتی و تکنولوژیک. زمینه های این تبادلات را می توان در گروه های ویژه کاری از قبل مشخص نمود .
 • آغاز طرح تحقیقاتی مشترک در مورد تاثیر تکنولوژی اطلاعاتی به ویژه عصر دانش بر مقوله «توسعه تکنولوژی و صنعتی» هم چنین بدینوسیله اعلام می نماییم که مسایل مربوط به پروژه سوپر کریدور چند رسانه ای درمالزیاز دیدگاه مسایل توسعه حائز اهمیت بوده و نحوه تحول آن با دقت از سوی سازمان مدیریت صنعتی پی گیری شده است .
 • طراحی و اجرای برنامه های مشترک آموزشی در زمینه مدیریت
 • فعالیت های دوجانبه در زمینه پروژه های مشاوره ای به ویژه درزمینه های مدیریتی، تکنولوژیک و صنعتی
 • سازماندهی اجلاس ادواری «همایش جهانی» جهت بررسی مسایل فرهنگی، اقتصادی و تکنولوژیک پیش روی کشورهای اسلامی و توسعه راهکارهای عملی جهت همکاری دراین خصوص.

 عالی جناب دکتر ماهاتیر محمد، میهمانان گرامی ، خانم ها و آقایان در پایان ازحضور شما در این جمع تشکر نموده و جناب آقای دکتر ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی را دعوت می نمایم تا سخنرانی خود را آغاز فرمایند.

/ 1 نظر / 58 بازدید
متهم

سلام وبلاگ قشنگي داري. اميدوارم موفق باشي خوش بحالت، نه بخاطر قشنگي وبلاگت خوش بحالت، نه بخاطر زنده بودنت خوش بحالت، بخاطر آزاد بودنت بدا بحالم، چون فقط تا چند روز ديگه آزادم! اميدوارم که تو اين مدت کمي که مي تونم به وبلاگم سر بزنم، شما رو هم ببينم. در ضمن خوشحال مي شم که با هم تبادل لينک کنيم به اميد ديدار، اي انسان آزاد