اشکال تفکر بر مبنای آرزوها

سلام

من تا حدودی سعی کردم شخصتم رو کنار وبلاگم شرح بدم. به این پیش تعریف باید اضافه کنم که در ده سال گذشته به کاری مشغول بودم که تجربه های گران قدری رو برام فراهم کرد. ارتباط با انسان های بزرگ من رو به جلو هدایت کرد تا بدین جا که تصمیم گرفتم سازمانی رو که به اون عشق می ورزم رها کنم و برم دنبال آرزوهام. مطلب ذیل مربوط به شانزدهم اردیبهشت ماه 1385 می شه. یعنی زمانی که فکر نمی کردم شرایط الان رو داشته باشم. ولی در این لحظه که این مطلب رو برای شما آماده می کنم به عظمت این تجربه بیشتر پی می برم و بیشتر از هر موقع دیگه ای توی اون عمیق می شم و خدا رو شاکرم که تونستم دوباره اون رو مرور کنم و به باورهای جدیدی دست پیدا کنم.

همیشه بازگشت به گذشته ملال آور نیست.

 

اشکالتفکر بر مبنای آرزوها

 

بسیاری از ما که با مکتب موفقیت آشنا می شیم و شیوه زندگی هدفمند را می آموزیم، در ابتدای راه، اهداف بسیار بلند پروازانه ای را برای خودمون بر می گزینیم و با اشتیاق فراوان منتظریم که در مدت زمان کوتاهی به آرزوهای بزرگمون دست پیدا کنیم.

و آن چنان در رویـاهـای خـود سـاخـتـمون غـرق می شیم که اندک اندک فراموش می کنیم کـه برای موفق شدن باید پاهای  خودمون رو روی زمین بگذاریم.

ایراد این نوع تفکر که " تفکر بر مبنای آرزوها " نامیده می شه اینه که زمان و راهی که باید برای رسیدن به آرزوها طی بشه اغلب کمتر از آن چه هست، دیده می شه و در نتیجه فرد وقتی در طی مدت کوتاهی به نتیجه مطلوب ذهنی خودش نمی رسه سرخورده و مایوس می شه و از پی گیری اهدافش منصرف می شه. حال آن کهموفقیت امری تدریجی و نیازمند تلاش مستمر و کوشش فراوان است.

می گن روزیکرایسلرکه نوازنده مشهور پیانو است قطعه ای را آن چنان لطیف و با ظرافت نواخت که تمام جمعیت حاضر در کنسرت غرق در شور و شعف شدند، در پایان کنسرت خانمی که به شدت تحت تاثیر شیوه نوازندگی وی قرار گرفته بود نزدش رفت و با حالتی شگفت زده گفت: " مـن حـاضـرم تـمـام لـحـظـات عـمـرم را بـدهـم تـا بـتـوانـم مـثـل شـمـا بـنـوازم."کرایسلر لبخندی به او زد و گفت: "این دقیقا همان کاری است که من در تمام طول عمرم کرده ام."

به نظر من روزی که کرایسلر برای نخستین بار دست به پیانو زد، در ذهنش چنین روزی را می دید، اما احتمالا انتظار نداشت که این موفقیت خیلی آسان و پس از چند ماه نواختن پیانو به دست آید.

" تـدریـج " همه جا قاعده موفقیت است و هر موفقیت بزرگی حاصل جمع یا حاصل ضربی از موفقیت های کوچک و درس هایی است که از شکست های کوچک می آموزیم.

همان گونه که برای ساخته شدن یک ساختمان زیبا هزاران آجر باید دقیق و متناسب با یک دیگر چیده شوند و طبیعتا نمی توان تا قبل از طراحی نقشه و ساخته شدن طبقه اول به فکر ساختن طبقه دوم بود، در زندگی یک انسان هدفمند نیز اوضاع به همین شکل است. همان گونه که بهترین نقشه ساختمان اگر روی کاغذ باقی بماند اهمیت چندانی پیدا نمی کند، بهترین فکرها نیز تا وقتی از " وجهه تئوریک " به "حالت عملی" مبدل نشوند ارزش چندانی نخواهند داشت.

از جمله رازهای موفقیت انسان های موفق،کوتاه بودن فاصله "اندیشه" تا "عمل" آن هاست.

پس بهتر است با خود فکر کنیم کهچگونه می توانیم در راستای اهدافمان اقدامات عملی انجام دهیم؟.

 

برای مثال :

اگرهدف ما تبدیل شدن به یک متخصص کامپیوتر است و تاکنون چیزی از کامپیوتر نمی دانیم اما امروز عصر از یک مرکز بزرگ کامپیوتر بازدید کرده ایم، یک گام عملی در مسیر موفقیت برداشته ایم.

اگرهدف ما قبولی در کنکور است و امروز صرفا کتاب های مورد نیازتان برای مطالعه را خریداری کرده ایم، یک گام عملی در مسیر موفقیت برداشته ایم.

اگرهدف ما ثروتمند شدن است و سرمایه چندانی نیز نداریم اما امروز ایده های اقتصادی را که به ذهنمان رسیده است در دفتری یادداشت کرده ایم تا در زمان مناسب مورد استفاده قرار دهیم، یک گام عملی به سوی موفقیت برداشته ایم.

اما اگر نشسته ایم و تنها به اهـدافمان فـکـر می کنیم و به این که چرا شرایط دست به دست هم نمی دهند تا ما به اهدافمان برسیم، باید گفت که ما در مرحله "تئوریک" متوقف مانده ایم و البته هنوز فرصت هست تا دست به اقدامات عملی و ملموس بزنیم.

پس باید همین الان از جای خود بلند شویم و بیش از این برای رسیدن بهموفقیت های بزرگ، موقعیت های کوچکرا از دست ندهیم.

راه موفقیت را باید گام به گام پیمود، پس بیایید هر گام را آن چنان استوار و پر انگیزه برداریم که گویی این، هدف نهایی ماست و در عین حال هدف نهایی را که برای خود برگزیده ایم همواره در ذهن داشته باشیم و هرگز این جمله را فراموش نکنیم که در زندگی ام:

"بزرگ فکر کن، اما هم اکنون از کوچک آغاز کن."

برای موفق شدن باید پاهای خود را بر روی زمین بگذاریم.

موفقیت امری تدریجی و نیازمند تلاش مستمر و کوشش فراوان است.

برای رسیدن به مـوفـقـیـت های بـزرگ، مـوقـعـیت های کـوچـک را از دست ندهیم.

از جمله رازهای موفقیت انسان های موفق کوتاه بودن فاصله "اندیشه" تا "عمل" آن هاست.

 

با تجدید احترام

داوود امیراحمدی

/ 1 نظر / 5 بازدید
سحر

بسیار بسیار عالی مثل همیشه