رفتار خرمابانه

رفتار خرمابانه

روزي روزگاري به خري افتاد توي يه چاه و شروع کرد به عرعر کردن که منو در بيارين.

کشاورزي که صاحب اين خر عرعرو بود، خيلي سعي کرد که يه کاري بکنه ولي نشد که نشد.

خره رفته بود ته چاه و در نمي يومد،عرعرش هم قطع نميشد، خر بي ادب نفهم!

آقا کشاورزه با خودش فکر کرد که خوب، اين چاهه رو خيلي وقته که مي خوام پٌٍرش کنم، خره هم که پيره و ارزش اين که بخوام بيارم بيرون و دوا درمونش کنم نداره پس بي خيال خر.

کشاورزه از همه همسايه هاش خواست که بيان و بهش کمک کنن. اونام هر کدوم يه بيل آوردن و شروع کردن خاک ريختن تو چاه. خره که فهميده بود چه بلايي داره به سرش مياد. شروع کردعرعرهاي جان سوز سر دادن، از همون هايي که دل هر خري از شنيدنش کباب مي شد. پس از يه مدت کوتاهي يهو ساکت شد جوري که همه تعجب کردند.

ولي بازم چند تا بيل ديگه خاک ريختن و ديدن نخير صدا از ديوار در مياد ولي از آقا(يا خانوم) خره نه.

کشاورزه يه نگاهي تو چاه کرد ببينه چي شده که هيچ خبري از عرعره خره نيست که ديد، عجب خر پر آي کيويي بوده. اين خره و تا حالا استعدادش کشف نشده بوده. هر بيل خاکي که تو چاه ريخته مي شده، مي ريخته پشت کمر خره، اونم خودشو مي تکونده و مي رفته روش مي ايستاده، مث پله.  

هر چي کشاورز و همسايه هاش خا ک مي ريختن تو چاه، خره خودشو تکون مي داده و مي رفته روشون مي ايستاده و هي يه پله بالا ميومده تا اين که رسيد به سر چاه و يه جفتکي زد و خندون شروع کرد يورتمه رفتن. به اين ميگن خر

اين هم از نتيجه اخلاقي داستان

زندگي هر روز ممکنه خيلي مشکلات براي شما به همراه داشته باشه مث همون بيل هاي خاک. مصائب از همه طرف رو سرتون هوار بشن ولي اين که بتونين پيروز از تو چاه مشکلات در بياين و مشکلات رو سعي کنين از رو دوشتون بر دارين و يه قدم و پله بياين بالاتر كار درسته.

ما مي تونيم از عميق ترين چاه هاي زندگي هم به سلامت خارج بشيم به شرطي که از هر مشکلي يه تجربه و نردبون بسازيم براي پيشرفت و شکوفايي.

هر کدوم از مسائل زندگي  مي تونه به مثابه يه پله و وسيله اي براي رسيدن به هدف نهايي ما باشه، فقط نا اميد نشو و از تلاش دست بر ندار، خودتو بتکون و يه پله برو بالاتر.


 

/ 1 نظر / 5 بازدید
ندا جون

خسته نباشید در صورتی میتونند از این داستان تجربه بگیرند یکم بیشتراز اونیکه فکرشومیکنن به صبرشون اضافه کنن[چشمک][گل][تایید]